wiki.gymlit.cz

Dokumentační systém pro celý gymlit!

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


prirucka:eduroam

Chci se připojit →

O co jde?

eduroam je celosvětový projekt, jehož základním cílem je umožnit jeho uživatelům přístup k síti, především Internetu. Jak už název napovídá, do projektu jsou zapojeny především akademické instituce, avšak není to pravidlem.

Kdo je tím uživatelem?

Vy. Respektive členové všech institucí, které jsou do projektu zapojeny. Gymnázium Litoměřická je do projektu zapojeno od školního roku 2016/2017.

Je to zadarmo?

Ano, je. Přesněji: celé to funguje na principu „oko za oko, zub za zub“. Nejsme v tom sami - do projektu je zapojena celá řada škol a institucí. Když někdo přijde k nám, my mu umožníme připojit se k síti. Když naopak někdo od nás přijde „na návštěvu“ do jiné instituce, má možnost se tam bezplatně připojit. Toto se nazývá reciproční princip a na něm je celý projekt postavený.

Kde se připojím?

Kromě toho, že u nás ve škole, tak ve všech členských institucích.

Jak už bylo řečeno, projekt je celosvětový, takže jeho dostupnost lze očekávat takřka kdekoliv na světě, převážně však na akademické půdě. To samozřejmě neznamená, že jsme T-Mobile. Je třeba mít na paměti, že jde většinou o Wi-Fi, a ne o mobilní připojení. Dosah signálu závisí vždy na konkrétní instalaci v dané instituci. Většinou je dosah omezený na danou lokalitu, budovu, apod.

Pokud se chystáte vycestovat do zahraničí, doporučuji ověřit dostupnost pokrytí. Dost možná totiž budete mít štěstí a získáte přístup k síti zdarma, právě v té dané lokalitě.

Mapa pokrytí v ČR

Zde je také k dispozici velká mapa pokrytí v ČR.

Pokrytí v zahraničí

Níže jsou uvedeny odkazy na mapy pokrytí v zahraničí. Mapy jsou interaktivní a po přiblížení zobrazují detailnější pokrytí v cílené oblasti než když jsou oddálené.

Jak se připojím?

Roamingová politika

Předně nutno dodat, že připojením souhlasíte s roamingovou politikou a zavazujete se ji dodržovat. Tou jsou vázáni všichni uživatelé a správci připojených institucí.

Technický souhrn

Uživatelské jméno uzivatel@gymlit.cz uzivatel je stejné jméno jako k PC. :!: Přípona @gymlit.cz je povinná!
Heslo stejné jako k PC
Způsob připojení bezdrátově - Wi-Fi (802.11)
Název vysílání (ESSID) eduroam
Standardy připojení 2.4 GHz b/g/n
5 GHz a/n/ac
Zabezpečení WPA2-Enterprise
Šifrování algoritmus AES (protokol CCMP)
Autentizace 802.1X s metodou ověření PEAP-MSCHAPv2
Autentizační RADIUS server radius.gymlit.cz
Certifikát RADIUS serveru pro PEAP Vystaveno pro: radius.gymlit.cz
Certifikační autorita: StartCom Class 1 DV Server CA
Kryptografický otisk: ‎9e 32 42 b8 e2 44 38 56 69 2b 50 f6 1e c6 07 40 31 54 f5 6d

Přihlašovací údaje

Jednou z hlavních myšlenek eduroamu je poskytovat uživatelům jednotné přihlačovací údaje, ať už se připojují odkudkoliv. Tyto přihlašovací údaje poskytuje vždy domovská instituce uživatele. V případě našeho gymnázia mají přihlašovácí údaje následující podobu:

Uživatelské jméno je stejné, jako když se přihlašujete k počítači ve školní síti (např. v hodinách informatiky), přičemž za ním musí vždy následovat přípona @gymlit.cz (tzv. realm) - to aby k nám požadavek na přihlášení našel cestu, když se budete připojovat odjinud. Příklad: hruby.08a@gymlit.cz. Heslo je opět stejné jako pro přihlášení k počítači.

Automatická konfigurace

Na těchto stránkách je k dispozici ke stažení instalátor, který by měl ve vašem zařízení vše sám nastavit. Web automaticky rozpozná platformu systému, ze kterého se připojujete.

Bude postupně doplněno. Prozatím využijte oficiální návod zde: https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/uvod

Jak se připojit na:

  • Windows
  • Linuxu
  • Androidu
  • Windows Phone
  • MACu

Způsob a technologie přihlášení

Způsob připojení

V drtivé většině převládají bezdrátové technologie Wi-Fi. Není to ale pravidlem. U nás je eduroam dostupný právě přes Wi-Fi, pod názvem (SSID) eduroam. Po zvolení SSID budete vyzváni k předložení přihlašovacích údajů.

Ověřovací metoda zabezpečení

Vzhledem k rozšířenosti eduroamu jsou kladeny větší požadavky na zabezpečení - je používán standard 802.1X (u nás protokol PEAP MSCHAPv2). Abyste se se mohli připojit, musí vaše zařízení tento standard podporovat. Pokud vlastníte zařízení s plnohodnotným operačním systémem (např. notebook s Windows nebo Linux), není čeho se obávat. Pokud vlastníte smartphone nebo tablet, je velká pravděpodobnost, že se budete schopni připojit. U některých starších zařízení (bežné mobilní telefony, čtečky Kindle, apod.) tento standart většinou podporovaný není. V různých institucích mohou využívat různé autentizační mechanismy a standardy.

Certifikát serveru

Při připojení se prokazujete svými údaji našemu autentizačnímu serveru. Ten se zase Vám bude snažit prokázat svojí identitu certifikátem. Při připojení pravděpodobně budete dotázáni, zda důvěřujete certifikační autoritě, která vydala certifikát serveru. Pokud budet certifikát vydaný autoritou StartCom pro server radius.gymlit.cz, je vše v pořádku a můžete bez obav pokračovat. V opačném případě doporučujeme opustit přihlašovací stránku a kontaktovat správu sítě.

Více informací

V případě problémů či dotazů neváhejte kontaktovat správu sítě, na mailové adrese sit@gymlit.cz nebo osobně, v kanceláři 323, v hospodářském pavilonu.

Více o projektu najdete na oficiálních stránkách projektu pro ČR. Nebo také na oficiálních stránkách celosvětového projektu.

/var/www/wiki.gymlit.cz/data/pages/prirucka/eduroam.txt · Poslední úprava: 06. 10. 2017 11:10 autor: Libor Tomeš